communication house

Archív aktualít    »   Získali sme tretí ustanovujúci slovenský rekord!

Získali sme tretí ustanovujúci slovenský rekord!

Tentoraz O najväčší počet ľudí, ktorí sa naraz objali v ľudovom tanci karička. Mladí ľudia zo 14-tich stredných škôl z Košíc, Sečoviec, Michaloviec a Moldavy nad Bodovu ako aj 17-tich folklórnych súborov a ďalších priaznivcov, vrátane zamestnancov Syrárne Bel Slovensko – výrobcu syra Karička. Abovská karička v choreografii Vlada Urbana, vedúceho FS Železiar, sa im dostávala pod kožu nacvičovaním viacero týždňov.

 

Prečo práve Karička? Vysvetľuje autorka myšlienky Katka Čániová:

„Kruh je mandalou. Má velikú silu. Vyživuje, posilňuje každého, kto ho tvorí. Karička je tiež mandalou. Dávate jej život Vy. Keď tancujete, spievate, hráte Karičku, vidíme, ako srší z Vás život. Vidíme, aký je Váš tanec, spev, hudba šťavnatá. Ako sa tešíte zo seba a z prítomnej chvíle. Ako Vašou vnútornou silou pomáhate posilňovať a zjemňovať Slovensko i svet. Srdečná vďaka, milí speváci, hudobníci, tanečníci, organizátori karičky!”

 

Nahliadnime do minulosti a pripomeňme si už získané ocenenia:

  • 2014 – Ustanovujúci slovenský rekord: Tancovanie karičky v kruhu. Do spoločného tancovania ľudovej skladby karička v jednom kruhu sa zapojilo celkom 444 účastníkov (folkloristov a nefolkloristov).
  • 2014 - Za ideu „Pre radosť dotykov a šantenie v kruhu priateľov″ a jej realizáciu organizátori získali v prestížnej súťaži PROKOP 2014 druhé miesto v kategórii Najlepšie podujatie na Slovensku.
  • 2013 – Ustanovujúci slovenský rekord: Hromadné tancovanie karičky. Do spoločného tancovania ľudovej skladby karička sa zapojilo celkom 965 účastníkov, ktorí vytvorili 105 kruhov.

 

Spomínané ocenenia potešia, no vzácnejšie je, že sebauvedomenie sa nefolkloristov aj takýmto radostným spôsobom inšpiruje aj ďalších:

  • Vo Svidníku pred niekoľkými dňami mnoho stoviek detí aj dospelých karičkou otvorili Slávnosti kultúry Rusínov a Ukrajincov Slovenska.
  • V Košiciach sa stretla dvadsiatka mladých žien rôznych profesií pri spriadaní nití pre našu krajinu a tancovali pri tom karičku.
  • Po prvý raz vďaka Marianne Svoreňovej, vedúcej FS Hanička z Košíc a nadšencov z pražského FS Šarvanci Abovskú karičku tancovalo aj viac ako 50 ľudí v Matke miest.


Pozrite si atmosféru očarujúceho podujatia na fotkách vo fotogalérii Karičky-tanca priateľov.

Communication House - sídli v Košiciach a je prvou mimobratislavskou PR agentúrou na Slovensku založenou v roku 1996.

Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk