communication house

Mediálne centrum    »   Tlačové správy    »   Domov opíc Stavbou roka?

Domov opíc Stavbou roka?

Unikátny pavilón ľudoopov v Mlynskej doline súťaží o priazeň poroty a verejnosti

(Bratislava, 30. júla 2010, Katarína Šimková) – Jedinečný pavilón pre poloopice, opice a ľudoopy v ZOO Bratislava sa v týchto dňoch uchádza o priazeň odbornej poroty v šestnástom ročníku súťaže Stavba roka 2010 vyhlásenou Združením pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva - ABF Slovakia. Sympatie mu môže vyjadriť aj verejnosť a to od 2. septembra prostredníctvom trojtýždňového internetového hlasovania na www.zoznam.sk.


Hlavným zhotoviteľom spomínaného pavilónu - jednej z architektonicky najzaujímavejších stavieb posledného obdobia na Slovensku – sú Inžinierske stavby Košice a ich závod v Šali. Domov opíc sa teší obrovskému záujmu verejnosti. Od apríla tohto roku ho videlo už viac ako 160 000 návštevníkov. „Chov vzácnych a ohrozených živočíchov je kvalitný, ak sa zvieratá v uzavretých priestoroch cítia takmer ako vo voľnej prírode. Ide o veľmi ťažkú úlohu. Náš nový objekt nám v tomto úsilí výdatne pomáha,“ vysvetľuje riaditeľka ZOO Bratislava Ing. Miloslava Šavelová. „Podobný pavilón je v celej Európe snáď len v niekoľkých zoologických záhradách, vo Frankfurte nad Mohanom, Lisabone či Mníchove,“ dopĺňa.

 

„Pri stavbe sa stretli špeciálne postupy pozemného staviteľstva s mnohými unikátnymi materiálmi,“ hodnotí generálny riaditeľ Inžinierskych stavieb Ing. Jaroslav Jarábek, MBA. Na stavbe použili množstvo prototypov. Architektom diela je Ing. arch. Marián Záhorský.

 

Návštevníci vidia štvormetrový vodopád. Pri vstupe obdivujú bambusy a umelé palmy dovezené z Thajska. Šimpanzy majú vo výbehu veľký umelý strom. Súčasťou prehliadkovej komunikácie je jaskyňa s priezorovými oknami s bezpečnostným sklom, cez ktoré návštevníci pozorujú zvieratá v hlavnom pavilóne, kde majú svoje spálne a vnútorné výbehy. Zaujímavé informácie sa dozvedajú z panelov. Oddychujú na bambusových lavičkách. Výťahom na terasu sa do pavilónu dostanú aj imobilní návštevníci.

 

Inžinierske stavby, člen francúzskej skupiny COLAS, nie sú v súťaži Stavba roka nováčikom. V roku 2002 bol výsledok ich práce – obnova legendárneho Mosta Márie Valérie cez Dunaj medzi mestami Esztergom a Štúrovom - nominovaný na hlavnú cenu. Most odmenili aj Cenou Stavebnej fakulty STU za uplatnenie vedy a techniky v rekonštrukcii stavebného diela. Na cenu Stavba roka 2008 porota vybrala aj Stavebné úpravy v pamiatkovej zóne mesta Skalica od ďalšieho člena skupiny COLAS – CIEST NITRA.

 

Záštitu nad súťažou Stavba roka 2010 prevzal prezident SR Ivan Gašparovič. Aj tentoraz odborná porota vyberie tri diela a nominuje ich na hlavnú cenu. Jedna získa titul Stavba roka 2010, ďalšie Cenu ministra hospodárstva a výstavby a Cenu primátora hlavného mesta Bratislavy. Okrem toho spoluorganizátori udelia ďalšie ocenenia. Cenu verejnosti môže získať stavba s najväčším počtom hlasov druhýkrát v histórii. Navyše, spomedzi hlasujúcich vyberú výhercu atraktívnej ceny. Akej, to sa dozvedia 2. septembra na internete. Súťaž vyvrcholí v októbri.

Communication House - sídli v Košiciach a je prvou mimobratislavskou PR agentúrou na Slovensku založenou v roku 1996.

Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk