communication house

Mediálne centrum    »   Tlačové správy    »   Na Spiši pribúdajú profirodičia

Na Spiši pribúdajú profirodičia

Čoraz viac detí z domovov dostáva šancu vyrastať v rodine

(Spišská Nová Ves/Mlynky – 20. decembra 2010, Katarína Šimková) – Dobrá správa zo Spiša. V regióne sa z tamojších troch detských domovov do profesionálnych rodín premiestňuje viac detí ako pred dvoma rokmi. Pribudlo až šesť profesionálnych rodičov. Tieto i ďalšie výsledky projektu Hľadáme rodičov na dnešnom vianočnom stretnutí v Detskom domove Mlynky – Biele vody prezentoval iniciátor projektu Embraco Slovakia spolu s pracovníkmi domova.


Záujem najväčšieho zamestnávateľa na Spiši a jeho cielené zviditeľňovanie možnosti stať sa profesionálnym rodičom aj z radov jeho zamestnancov i obyvateľov Spiša a Slovenska urýchlil prípravný proces. Od júna 2009 absolvovalo až tri štartovacie 60-hodinové kurzy pre profesionálnych rodičov pätnásť záujemcov, profesionálnymi rodičmi sa stalo šesť ľudí. Predtým neprejavil záujem nik. „Od januára 2011 prijímame už druhú profesionálnu mamu z tohto programu,“ informuje riaditeľ Detského domova Mlynky-Biele vody MVDr. Tibor Garay. O dvadsaťtri detí z detského domova sa stará trinásť profesionálnych rodičov. Ďalší pribudli v Spišských Vlachoch a Žakarovciach.

 

V Košickom kraji tvoria deti v profesionálnych rodinách vyše desatinu z ich celkového počtu. Z 1 004 detí s nariadenou ústavnou starostlivosťou sa o 132 z nich stará 78 profesionálnych rodičov. „Počet záujemcov o pozíciu profirodiča stále rastie. V kurzoch budeme pokračovať aj na budúci rok,“ komentuje Mgr. Zuzana Plíhalová, odborníčka z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi. Ešte stále je mnoho ratolestí, ktoré na profimamy a profiotcov čakajú.

 

Myšlienka profesionálneho rodičovstva na Slovensku rezonuje od roku 2005. Kampaň Hľadáme rodičov rozvíjanú dobrovoľníkmi z Embraca priniesol život. Nezávisle predchádzala súčasnému národnému projektu Ústredia práce, sociálnych veci a rodiny SR s názvom Profesionálna rodina. Všetko s jedným cieľom - nájsť viac dospelých ochotných sa vo svojich rodinách starať o cudzie deti tzv. profesionálnym spôsobom, teda ako hlavný pracovný pomer. V súčasnosti existuje taká možnosť pre deti vo veku troch rokov. Dobrou správou tiež je, že prebieha príprava zákona, podľa ktorého by sa profesionálni rodičia mohli starať o staršie dieťa a to aj od troch do šiestich rokov.

 

Nie náhodou pred niekoľkými dňami sa 13-ročné Embraco Slovakia stalo členom prestížneho Business Leaders Forum /BLF/, ktorý spája 24 firiem pôsobiacich na Slovensku s uceleným programom spoločenskej zodpovednosti voči zamestnancom aj verejnosti. „Záleží nám na komunite Spiša. Jednou z hodnôt našej korporácie Embraco je práve zodpovedné podnikanie,“ podotýka na margo vstupu do spomínaného prestížneho združenia. Ing. Norbert Brath, generálny riaditeľ Embraca Slovakia.

Communication House - sídli v Košiciach a je prvou mimobratislavskou PR agentúrou na Slovensku založenou v roku 1996.

Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk