communication house

Mediálne centrum    »   Tlačové správy    »   Nápady majú zelenú

Nápady majú zelenú

Spišskonovoveskí školáci chcú šetriť. Začínajú od seba.

(Spišská Nová Ves – 4.mája 2012, Veronika Cvengrošová) – Vzdelávanie Rómov o elektrine, zdravé svetlo, zázračný strom. Aj takéto nápady uspeli vo 4. ročníku ceny Embraco za ekológiu. O finančnú podporu 6 000 eur od spoločnosti Embraco Slovakia sa tento rok uchádzalo sedem základných škôl z okresu Spišská Nová Ves.
Pridanou hodnotou ročníka bolo šetrenie energie. Školy sa prioritnej témy zhostili originálne a po svojom. „Veľmi nás potešil inovatívny prístup k šetreniu energie. Z projektov cítiť, že to školáci myslia vážne. Túto myšlienku potom posúvajú do svojho okolia, a práve o to nám ide,“ vysvetľuje Gabriela Vlková z oddelenia komunikácie a spoločenskej zodpovednosti Embraca Slovakia.   
 
Ocenené projekty

  • ZŠ Juraja Sklenára, Letanovce – Svetlo v školských komnatách
  • ZŠ Levočská, Spišská Nová Ves – Zdravé svetlo pre naše deti
  • ZŠ Komenského 2, Spišská Nová Ves – Zázračný strom
  • ZŠ Ing. Kožucha, Spišská Nová Ves – Uber, vypni, recykluj, kráčaj
Víťazné projekty si rozdelia 6 000 eur. ZŠ Ing. Kožucha získané financie použije predovšetkým na nákup elektrických senzorov a ich inštaláciu.
S pohyblivými senzormi v projekte ráta aj ZŠ Juraja Sklenára v Letanovciach. Podľa ich učiteľa Michala Švajku sú dve tretiny žiakov ich školy rómskeho pôvodu: „Mnoho z nich doma elektrickú energiu nemá, nepoznajú preto jej hospodársku hodnotu.“
Žiaci ZŠ Levočská prišli s nápadom učiť sa v zdravšom, plnospektrálnom svetle. Na to potrebujú zakúpiť kvalitné žiarivky a trubice.
Projekt ZŠ Komenského sa ako jediný z ocenených prioritne nevenuje téme šetrenia energie. Namiesto toho chcú upraviť školský pozemok a vysadiť na ňom nové stromy, kry a liečivé rastliny.  
Ani školy, na ktoré sa tento rok finančná podpora neušla, sa svojich myšlienok a plánov nevzdávajú. „Projekt zrealizujeme tak, či onak. Na školskom pozemku máme skleník, ktorý opravíme a vysadíme v ňom zdravú zeleninu. Budeme ju potom dodávať do jedálne. Naši žiaci tak spoznajú rozdiel medzi paradajkou z obchodu a vlastnou vypestovanou,“ plánuje učiteľka ZŠ Nejedlého v Spišskej Novej Vsi Martina Mesarčíková.
Communication House - sídli v Košiciach a je prvou mimobratislavskou PR agentúrou na Slovensku založenou v roku 1996.

Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk