communication house

Mediálne centrum    »   Tlačové správy    »   Odpoveď na požiadavky trhu práce

Odpoveď na požiadavky trhu práce

V prvom centre odborného vzdelávania v Košickom kraji aj jedinečný simulátor chladiarenského okruhu

(Spišská Nová Ves – 11. septembra 2009, Katarína Šimková) – Prvé centrum odborného vzdelávania (COV) v Košickom kraji otvorili dnes na Strednej priemyselnej škole strojníckej (SPŠS) v Spišskej Novej Vsi. Zatiaľ jediným simulátorom chladiaceho okruhu v hodnote 5 000 eur prispel závod Embraco Slovakia, a to do operačného rozvojového strediska nového centra. Výrobca kompresorov a kondenzačných jednotiek podporil aj laboratórium metrológie a učebňu alternatívnych zdrojov energie.


„Som rád, že sa k závodu Embraco pridali ďalšie firmy. S vybavením prispela aj Kia, Peugeot, Getrag Ford či Viesmann. Najdlhšie však spolupracujeme práve s Embracom, už šiesty rok. Videl som, na akej vysokej úrovni je kooperácia medzi školami a firmami v brazílskom Joinville, kde je centrála Embraca. Teším sa, že sme sa k tomu priblížili,“ ozrejmuje RNDr. Ladislav Ruttkay, riaditeľ školy.

 

Hlavná myšlienka COV, s ktorou prišiel Košický samosprávny kraj, je jasná: reagovať na aktuálne požiadavky pracovného trhu. Na školách by proces mohol vyústiť do úpravy učebných osnov či dokonca vzniku nových predmetov. „Téma odbornej vzdelanosti sa prvýkrát rieši komplexne v rámci celého kraja. Je súčasťou Koncepcie rozvoja odborného vzdelávania, keď spolupracuje nielen firma a jedna škola, ale centrum poslúži aj ďalším školám s rovnakým odborom či úradom práce pri rekvalifikačných kurzoch,“ vysvetľuje Ing. Štefan Kandráč, vedúci odboru školstva Úradu KSK.

 

Súčasťou päťročného projektu sú školenia majstrov na technológie, tvorba kurzov a ich akreditácia. Okrem spišskonovoveského centra pribudnú v kraji v priebehu septembra a októbra ďalšie tri v Košiciach a dve v Michalovciach.

 

Vďaka jedinečnému simulátoru chladiaceho okruhu od Embraca budú môcť študenti na Spiši pozorovať funkcie modulu i priebeh najčastejších porúch. „Keďže väčšina komponentov sa používa v chladiarenskom priemysle, študenti môžu vidieť, ako vyzerajú, kde a načo sa montujú. Môžu sa ich aj dotýkať,“ predstavuje novú učebnú pomôcku jej zhotoviteľ Bc. Libor Novák z Embraca Slovakia, špecialista produktu zodpovedný za aplikačné laboratórium v Spišskej Novej Vsi.

 

COV so štyrmi technologickými centrami, troma laboratóriami, dvoma učebňami a operačným rozvojovým strediskom s montážnou linkou využije nielen 470 študentov školy, ale aj budúci odborníci z ďalších škôl regiónu.

V závode Embraco Slovakia každoročne praxuje okolo dvadsať študentov, niekoľko stoviek absolventov školy tam už pracuje. Momentálne Embraco zamestnáva 1 780 ľudí.

Communication House - sídli v Košiciach a je prvou mimobratislavskou PR agentúrou na Slovensku založenou v roku 1996.

Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk