communication house

Mediálne centrum    »   Tlačové správy    »   Spiš: Viac kompresorov pre domácnosti

Spiš: Viac kompresorov pre domácnosti

Projekt Embraca presvedčil ministerstvo, schválilo požadovanú pomoc


(Spišská Nová Ves/Košice, 27. augusta 2010) – Slovenská vláda dnes definitívne odsúhlasila štátnu pomoc pre investíciu brazílskej korporácie Embraco do jej strategického závodu v Spišskej Novej Vsi. Kabinet v priebehu rokov 2011 - 2014 podporí 20-miliónový projekt celkovou sumou 6,5 milióna eur. Výsledkom bude výroba kompresora novej generácie EMX3 pre domáce chladenie, štartuje v prvej polovici budúceho roka. V areáli závodu už prebiehajú stavebné práce, dnes napoludnie symbolicky poklepali základný kameň.

Embraco na jar požiadalo o štátnu pomoc a podľa slov Martina Chrena, štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva a výstavby, ide o jednu z dvoch najlepšie pripravených žiadostí, s ktorou ich firmy v tomto roku oslovili.

„Chceme osobne spoznať podnik, vidieť jeho prevádzku, vypočuť si predstavy manažmentu a zamestnancov o ďalšom smerovaní a spôsobe fungovania a ubezpečiť sa, že poskytnuté finančné prostriedky idú na správnu vec a do správneho podniku,“ hovorí M. Chren na margo dnešnej návštevy.

Najväčšiu časť schválenej štátnej pomoci – 2,7 milióna € – tvorí dotácia na obstaranie majetku. Úľava na dani z príjmu dosiahne počas rokov 2012 – 2014 celkovú úroveň 2,3 mil. € a príspevok na vytvorené nové pracovné miesta predstavuje 1,5 mil. eur.

Míľnik pre Spiš

„Štart výroby EMX3 znamená pre spišský závod medzník, keďže začíname vo veľkom vyrábať aj kompresory pre domáce chladenie. Doteraz sme sa špecializovali najmä na komerčné,“ podčiarkuje strategický charakter investície viceprezident korporácie Lainor Driessen. V areáli závodu sa už rozbehla prístavba výrobnej haly, hotová by mala byť do konca roka. S výrobou sa počíta od mája 2010.

Ako je známe už dlhšie, investícia vytvorí v závode 300 priamych pracovných miest a u dodávateľov ďalších približne 160. Embraco má v súčasnosti 2 000 zamestnancov, najviac zo všetkých spišských firiem. Na vývoji nového kompresora sa podieľalo aj výskumno-vývojové oddelenie slovenského Embraca. „Okrem toho sa podobné kompresory doteraz dovážajú do Európy z Brazílie, produkcia v Spišskej Novej Vsi umožní operatívnejšie zásobovať európskych zákazníkov,“ doplňuje L. Driessen.

Skladba kľúčových zákazníkov Embraca sa podstatne nezmení, sú nimi spoločnosti Whirlpool, Bosch-Siemens, Electrolux, Liebherr, Indesit, Arcelik či Vestel.

Nový riaditeľ

Dňom 1. septembra 2010 sa stáva generálnym riaditeľom spoločnosti Embraco Slovakia Ing. Norbert Brath (34). Ide o prvého manažéra v tejto funkcii, ktorý vyšiel spomedzi slovenských zamestnancov podniku. Do firmy nastúpil 1. augusta 2000. Od roku 2002 pôsobil na oddelení kvality, ktoré prešlo pod jeho manažérsku taktovku v júni 2006. V júli 2008 sa stal manažérom výskumu a vývoja. Toto oddelenie sa pod jeho vedením rozrástlo na 80 zamestnancov. Posledných päť mesiacov bol zastupujúcim generálnym riaditeľom.

Communication House - sídli v Košiciach a je prvou mimobratislavskou PR agentúrou na Slovensku založenou v roku 1996.

Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk