communication house

Media center    »   News releases    »   Tisícky žiakov po stopách pamiatok UNESCO na Slovensku

Tisícky žiakov po stopách pamiatok UNESCO na Slovensku

V druhom ročníku poznávacieho programu najviac upútala fujara

(Košice – 28. októbra 2010, Katarína Šimková) – V týchto dňoch začínajú žiaci jedenástich základných škôl z rôznych kútov krajiny pracovať na projektoch premiérového programu na Slvoensku - Objavme doma divy sveta a dajme o tom vedieť. Pamiatky hmotného i nehmotného dedičstva UNESCO počas tohto školského spozná a naučí sa propagovať až 2 217 detí a tínedžerov. Takmer polovica z nich si vybrala práve novinku druhého ročníka - fujaru a jej hudbu. Dobrovoľníci z košického Communication House prispeli na projekty sumou 2 800 eur a know-how podporou pri medializácii.


„Sme radi, že môžeme opäť spolupracovať. Na projekt sa veľmi tešíme. Minulý rok sme zbierali povesti o Spišskom hrade, vytvorili komiks, encyklopédiu a nacvičili sme divadelné predstavenie. Pokračujeme Bardejovom,“ komentuje Mgr. Katarína Kereštanová, riaditeľka ZŠ Jovsa. Po druhý raz agentúra vybrala i projekty Základnej školy Janka Matušku z Dolného Kubína a Základnej školy Dončova z Ružomberka. Hodnotiaca komisia vyzdvihla aj nápady nováčikov - základnej školy v Kriváni či Kalnej Roztoke. „Veľmi ma zaujalo hlavne organizovanie celoslovenskej výtvarnej súťaže. Spolu s mediálnou podporou by mohol mať projekt významný prínos v prezentácii hodnôt prírodného dedičstva,“ vyjadril sa na margo projektu ZŠ z Rožňavy člen hodnotiacej komisie a správca Krásnohorskej jaskyne RNDr. Jaroslav Stankovič. V Trstenej pripravia film, v Čimhovej napíšu básne o fujare, vystružlikajú píšťalky. Pri výbere víťazov narazila komisia aj na školu, ktorá 57% z rozpočtu vyčlenila na obedy. Práve preto sa ju rozhodla nepodporiť. „Zameriavali sme sa najmä na aktivity spojené s poznávaním. Spájame silu ľudí a silu miesta. Aby sa deti práve z týchto netradičných regiónov naučili získať sebadôveru,“ zdôrazňuje riaditeľka donorskej agentúry PaedDr. Eva Čániová.

 

Okrem návštevy pamiatky či priameho kontaktu s ňou v prípade fujary majú deti za úlohu vymyslieť rôzne aktivity, ako o svetovom dedičstve u nás dať vedieť ostatným. Ďalšou, nemenej dôležitou súčasťou projektu, je jeho medializácia. Partnerom programu je Slovenský syndikát novinárov.

 

Víťazné projekty 2. ročníka Objavme doma divy sveta

ZŠ Kriváň - Fujarová paráda( Fujarovo Umelecká Jemne Akčná Retro Akcia)
ZŠ Janka Matušku, Dolný Kubín - Duša fujary
ZŠ Kalná Roztoka - K Poloninám cez rozprávky (o Bukových pralesoch a drevených kostolíkoch)
ZŠ Rudolfa Dilonga, Trstená - Malí reportéri (o Spišskom hrade a Vlkolínci)
ZŠ Komenského, Rožňava - Za siedmimi divmi nášho sveta (o jaskyniach Slovenského a Aggtelekského krasu)
ZŠ Dončova, Ružomberok - Tajomný Spišský hrad
ZŠ Lieskovec - S fujarou za bránu školy
SZŠ Belá - Hudba fujary ako balzam duše
ZŠ sv. Kríža, Kežmarok - Zdedili sme poklady – chráňme ich pre budúcnosť (o evanjelickom kostole v Kežmarku)
ZŠ Čimhová - Fujarová show
ZŠ Jovsa - Rozvírme prach času a zistime, čo za taje ukrýval (o Bardejove)

 

Projekt je tiež príspevkom vydavateľského a mediálneho, PR domu Communication House z Košíc - člena Koalície Košice 2013+. Zameriava sa na kultiváciu komunikácie medzi ľuďmi a prostredia okolo nich. Rozvíja sebadôveru výnimočných ľudí, ktorí žijú na výnimočných miestach a často si to neuvedomujú. V prvom ročníku získalo podporu osem základných škôl.

Communication House - based in Košice, it is the first public relations agency in Slovakia outside Bratislava, founded in 1996.

Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk