communication house

Archív aktualít    »   Roztočili sme kolesá !

Roztočili sme kolesá !

Od Dobšinej po Trebišov, od Krompách po najjužnejšiu časť východného Slovenska prišli do Košíc mladí ľudia z 28-mich stredných škôl a základných umeleckých škôl (ZUŠ) na prvé nácviky karičky. A záujem je veľký. Naša agentúra a Dom ľudového tanca Vlada Urbana už dnes vedia, že v máji pripravia ďalšie výuky koordinátorov, ktorí tento priateľský kruhový tanec budú učiť ďalej. Prihlásenie je stále možné. Za výuku a účasť sa neplatí.


Radosť z dotykov a šantenia v tanci vyvrcholí v Metropole východu 23. júna o 17.00 na Hlavnej. Podujatie s novou choreografiou nesie názov Veselá karička s bráničkami a ZUŠ sa ho zúčastňujú prvý raz. Deň D sa udeje v rámci 35. Cassovia Folkfestu (CFF). A opäť i v Prahe.

 

Karičku pod názvom Tancujúce mesto 2013 organizátori odštartovali v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Za tri roky dovedna ju zatancovalo vyše 2 000 ľudí. Spoločne vytvorilo tri nové slovenské rekordy: V roku 2013 ju zatancovalo 965 ľudí v 105-tich kruhoch. O rok neskôr 444 ľudí vytvorilo obrovské koleso. V roku 2015 sa 584 účastníkov naraz objalo v takmer 60-tich kruhoch. Tentoraz sa pokúsia o štvrtý slovenský rekord: Najväčší počet ľudí tancujúcich karičku, ktorí vytvoria najviac bráničiek.

 

Za ideu a jej realizáciu organizátori získali v prestížnej súťaži PROKOP 2014 druhé miesto v kategórii Najlepšie podujatie na Slovensku Vzácne tiež je, že sebauvedomenie sa folkloristov i nefolkloristov takýmto radostným spôsobom inšpirovalo vlani i ďalšie mestá. Vo Svidníku mnoho stoviek detí aj dospelých karičkou otvorili Rusínsky festival. V Michalovciach vyše tristo ľudí karičkou odštartovalo Zemplínske slávnosti. Pribudnú tento rok ďalšie mestá?

 

Karičku 23. júna zatancujú aj zahraničné súbory z Talianska, Estónska a možno aj zo Španielska a Turecka. Verte, bude  to parádny zážitok,“  podotýka Vladimír Urban, umelecký vedúci FS Železiar a zároveň riaditeľ medzinárodného CFF.

 

Podujatie podporuje aj mesto Košice a Košický samosprávny kraj.

 

Katarína Čániová, kcaniova@communicationhouse.sk, 0905 812 883

Communication House - sídli v Košiciach a je prvou mimobratislavskou PR agentúrou na Slovensku založenou v roku 1996.

Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk