communication house

KARIČKA tanec    »   Abovská karička 2020

Abovská karička 2020

Milí priatelia Karičky! 

Je nám veľmi ľúto, ale festival Cassovia Folkfest a tým aj Abovská Karička, sa vzhľadom na nepriaznivo sa vyvíjajúcu situáciu s koronavírusom ruší. Veríme, že ste pri nácvikoch zažili kopec zábavy :)
Keď bude možné a schodné opät si Karičku zatancovať na Hlavnej v Košiciach, včas vám dáme vedieť.


Verejné nácviky choreografie v
auguste - ZRUŠENÉ

Po dovolenkách a zájazdoch je tu čas oživiť si kroky tohtoročnej Abovskej karičky. Ak ste ešte nezačali, stále máte dostatok času sa na to vrhnúť! V Dome ľudového tanca na Starozagorskej 10 v Košiciach vás ich Vlado Urban, umelecký vedúci FS Železiar, s radosťou naučí na bezplatnom metodickom dni.

KEDY?
Utorok 25. augusta 2020 o 10:00 hod a 14:00 hod
   
Nezabudnite sa nám prihlásiť VOPRED na karickatanec@gmail.com.  
 
Metodický deň je prioritne určený pre metodikov, vedúcich súborov či tanečných krúžkov, ktorí ďalej budú učiť tanec vo svojich kolektívoch. Takže už len prihlásiť, zobrať vodu a prezúvky a ide sa učiť (aj potiť...)!


Prvých 190 prihlásených    

Nemusíme čakať, ako sa bude vyvíjať situácia na Slovensku. Tešme sa z tanca už TERAZ, v prítomnosti, počas nácvikov! Na tohtoročnú Abovskú sa prihlásili: FS KRÁĽOVIANKA a KRÁĽOVČAN z Kráľoviec, FS SAKALČAŇE zo Sokolian, FS MAKOVICA zo Svidníka, FS KALVARČAN z Košíc, FSk BUKOVINA zo Sečovskej Polianky, OZ FS CIFFRA z Budkoviec, dFS HERMANČEK z Hermanoviec, dFS HANIČKA z Košíc, FS Kadlubek z Valalík, DFS Krasňanka z Krásnej, ZPP RADOSŤ z Košíc a Denné centrum seniorov ŠACA. Paráááda :))

Aby ste si pri tanci mohli zaspievať, prikladáme texty piesní z Abova - TU


Všetky tričká mokré!

Prvá skupina, ktorá okúsila nácvik Abovskej karičky pod taktovkou choreografa Vlada Urbana, bola z rehabilitačného strediska pre ľudí s duševnými poruchami ZPP Radosť. Prišlo ich až 14 a z tanca mali veľkú radosť. Vlado pri výučbe použil aj metodické pomôcky – drevené palice, s ktorými sme trénovali podupy až z nás tieklo. Sociálne pracovníčky Silvia BalúchováEva Pállová za všetkých:
„Keď sme sa klientov opýtali či ideme tento rok na karičku, zaznelo jednoznačné áno. Hudbu majú veľmi radi. Tancom ich vedieme k pohybu a rozhľadu, zároveň posilňujeme aj  tímovú prácu.” 

          

Učiacim sa pomáhali aj dievčatá z FS Železiar
ZPP Radosť tancoval na Hlavnej už 2 krát a takto si ju pamätá Vladko: „Je to krásne.  Pozerali sme na úžasných tancujúcich, žiarila celá ulica. Sme vďační za túto akciu.”
Po obede sa zišla druhá 17-členná skupina. Ženy z Denného centra seniorov Šaca a súborov Sakaľčaňe zo Sokolian,  Hermanček z Hermanoviec a Bukovina zo Sečovskej Polianky zvládli základné kroky za pár minút. Vlado ich teda nešetril a na nácviku prešli celú choreografiu – karičku, verbunky aj hadíky.

      

Veselá atmosféra sa preniesla aj na nových organizátorovKultúrneho centra Abova. Do tanca sa zatiaľ odvážila Katka Končová: „Páčilo sa mi to, veľmi. Nabudúce zapojím aj manžela. Pán  Urba
n je profesionál, vie pracovať s každou skupinou. Netreba sa báť, tento tanec zvládne každý!”


Vlado učí na metodických dňoch 7.7. a 25.8. 2020

Doma vás to už nebaví? Pripravené sú bezplatné metodické dni, kde vás do tajov choreografie Abovskej karičky zasvätí jej autor - umelecký vedúci FS Železiar Vlado Urban. Prebehnú v priestoroch Domu ľudového tanca na Starozagorskej 10 v Košiciach. Prihlásiť sa môžete na termíny 
7. júla a 25.augusta v časoch 10.00 alebo 14.00 hod. Prioritne sú určené pre metodikov, vedúcich súborov či tanečných krúžkov, ktorí ďalej budú učiť tanec vo svojich kolektívoch. ŠUP, ŠUP - prihlásiť, zobrať vodu a prezúvky, a ide sa učiť!   


Učíme sa podľa videa


Tento rok tancujeme opäť ABOVSKÚ karičku - hravú a šantivú. Jej tanečné kroky sme prvýkrát okúsili v roku 2015. Bolože to zábavy! Dni sú dlhé a času dostatok, takže domáce nácviky môžu fičať :). Výukové videá pripravili hudobníci a tanečníci z FS Železiar, základné tanečné kroky vysvetľuje choreograf Vlado Urban. Klik klik na prílohy: 

TANEC: https://www.youtube.com/watch?v=-0Hepp439CQ

METODIKA: https://www.youtube.com/watch?v=E3lGkQ1Y3DY


Aj doma v "kuchni"


Karička one person? Jedna osoba? To tu zrejme ešte nikdy nebolo. A predsa! Dodá aj pri osobnom nácviku energiu a radosť zo života. Kolegyňa Monika  trénuje veselú Abovskú karičku 2020 doma takto - klik na obrázok. A vy? Odhodlajte sa a ukážte nám svoje video ako vám to ide :) 

 


PRIHLÁŠKA 

ORGANIZÁTOR:

Kultúrne centrum Abova
Dominika Vojtková Částová
Katarína Končová
0917 525 677
karickatanec@gmail.com

  

 Nájdete nás aj na:
www.facebook.com/taneckaricka

Karička je sprievodné podujatie
medzinárodného folklórneho
festivalu Cassovia Folkfest 2020

ODBORNÍ GARANTI:
Folklórny súbor Železiar
Súkromná základná umelecká škola Vlada Urbana

        

PARTNER:   Syráreň Bel Slovensko
výrobca syrov Karička naša slovenská

         


Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk