communication house

KARIČKA tanec    »   Zemplínska karička 2019

Zemplínska karička 2019

Neopakovateľná tancovačka v centre mesta, aj so živou hudbou!
Šup sem, hop tam, nech nové kroky poznám...


Sedem rokov nádherných spomienok v jednej fotoknihe


Zaspomínajte si na Sedem úrodných rokov košickej karičky na Hlavnej. Jeden tanec a tisíce nových priateľstiev, sedem ustanovujúcich rekordov, stovky odtancovaných hodín a jeden nezabudnuteľný zážitok na celý život.
Listujte a veselo spomínajte!   
Ďakujeme Vám,
tanečníkom, hudobníkom, speváčkam
za úžasnú atmosféru!
Už je to oficiálne, vytvorili sme nový slovenský rekord - 766 tancujúcich vytvorilo 14 sústredných kruhov karičky. Paráááda!


Čo priniesli o karičke a rekorde médiá?


Reportáž o našej rekordnej karičke do hlavných televízných novín Markízy pripravil redaktor Jozef Demeter. Radostné pocity tancujúcich, dojmy vedúceho choreografa FS Železiar Vlada Urbana a hlavnej organizátorky Kataríny Čániovej môžete vidieť
v archíve televíznych novín Markízy

Na karičke nechýbala redaktorka Lucia Gurská z novej študentskej televízie telKE. Ako sme vytvorili nový slovenský rekord v počte sústredných kruhov sa dozviete 
vo videoreportáži na FB!

Veselú atmosféru z tancovania karičky zachytila aj kamera TV Košice. Ako sa páčila karička dievčatám z dFS Strážčanik zo Strážskeho a devám z FS Solivarčan z Prešova?
Pozritre vo videu TV Košice!Kreatívne ÚČESY a pestré KALAPY

Na tancovačku Karičky sa nechodí len tak! Oblečieme si kroje (kto má), pekné blúzky či tričká a sukne s folklórnymi motívmi. A nezaostáva ani koruna krásy - naša hlava, či vlastne vlasy :).  V súťažiach o najkrajší účes a kalap sme odmenili vaše nádherné nápady - všakovaké vrkoče, stužky, prepletance s kvetmi.
Pozrite si ich vo fotogalérii - TU.   


So 14 kruhmi sme sa pokúsili o ustanovujúci slovenský rekord

Náročný tanec Zemplínskej karičky s parchovianskym čardášom vystriedal ešte náročnejší pokus o siedmy ustanovujúci slovenský rekord. Tanečníkov do dlhého hada viedol Janko Rudy z FS Železiar, ktorý držal nad hlavou zubaté slniečko. Vznikajúceho slimáka usmerňoval choreograf Vlado Urban. Keď sa postupne účastníci rekordu zoradili do 14 celých koncentrických kruhov, s radosťou si zatancovali karičku. Tipnite si koľko nám pokus trval..............vyše polhodiny :))

Účastníci tancujú karičku zo Zemplína                                    Na čele sprievodu Janko zo Železiaru

Slimák sa postupne uzatvára                                   Obrovská pulzujúca karička v 14 kruhoch


Klikajte a čítajte: TEXTY PIESNÍ - TU,    PROGRAM Dňa D - TU
ORGANIZAĆNÉ POKYNY - TU,  MAPKA podujatia - TU  


Srdeč
ne Vás pozývame na PRVÚ karičkovú VÝSTAVU 
„Karička na Hlavnej inšpiruje”

Karička inšpiruje každoročne stovky ľudí. Sedem úrodných rokov veľkej tancovačky v Košiciach ovenčenej slovenskými ustanovujúcimi rekordmi zažijete za jediný deň. Cez fotografie Petra Meľucha, Eugena Bernátha, Veroniky Januškovej, Kataríny Čániovej, Moniky Floriánovej a Matúša Géciho pocítite emócie, akoby ste práve stáli tam - medzi tancujúcimi...

Výstava o našej spoločnej KARIČKE potrvá
do 27. júla 2019
vo Verejnej knižnici Jána Bocatia na Hviezdoslavovej 5 v Košiciach


Príďte sa inšpirovať :)  A možno sa aj uvidíte!

Po kliknutí na plagát sa dozviete viac!
***    SÚŤAŽE   SÚŤAŽE   SÚŤAŽE   SÚŤAŽE   SÚŤAŽE  ***

Prvá  o „Naj účes” a „Naj kalap” 

Tanec už máte zvládnutý a určite prišla na pretras téma, hlavne v ženských kruhoch: Čo si oblečieme? Ako si urobíme vlasy? 
 Využite svoje nápady, pustite sa do tvorby a prihláste sa v Deň D do súťaží o najkrajší dievčenský a ženský účes a najparádnejší kalap
Témou tohto roka je KRUH či symbol SPOJENIA PRIATEĽOV, tak ako ho vnímate. Tešíma sa aj na kreatívne názvy vašich výtvorov! Keďže radi obdarúvame, v každej kategórii vyberieme TRI NAJ. 
Propozície súťaže - TU

 
Druhá  o dvojdielnu folklórnu omaľovánku 


Dajte LIKE súťažnému príspevku na facebooku a jeden z Vás získa ODMENU - dvojdielnu folklórnu omaľovánku Čarokruhy, inšpirovanú slovenskými ľudovými ornamentmi, aj s podpismi autoriek Elenky a Katky Čániových
 
       klik na obrázok a zobrazí sa ukážka knihy


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Z Karičky
 do Grandu
 

Vlado Urban, odborný garant Karičky na Hlavnej a umelecký vedúci FS Železiar, srdečne pozýva účastníkov Zemplínskej karičky s čardášom na GALAPROGRAM do divadla Grand v Košiciach - ako čerešničku na záver 38. medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia folkfest 2019. Vystúpia zahraničné súbory z Poľska a Slovinska, domáci ŽeleziarŽeleziarikŽeliezko Spojené huky Slovenska a mnohí ďalší. 
To najlepšie z programu CFF - TU.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - -


RTVS pozýva na karičku naživo
 - 
v stredu 19. júna - 17.50 h
V novom televíznom regionálnom magazíne REGINA na dvojke Vlado Urban hovoril o Karičke a medzinárodnom folklórnom festivale Cassovia folkfest, ktorej je súčasťou. Uvidíte karičkovské zaujímavosti a možno aj tanec naživo!

Videli ste sa v telKE a Kapure?

Nová košická televízia telKE natočila 
v sobotu 8. júna náš verejný nácvik Zemplínskej karičky s čardášom pri Dolnej bráne. Redaktorke o slovenskom rekorde porozprával choreograf Železiaru Vlado Urban a o výstave karičky vo Verejnej knižnici J. Bocatia prezradila viac koordinátorka Monika Floriánová. Pozrite si videoreportáž na facebooku TU s našou tancovačkou a kreatívnymi podujatiami Festivalu USE THE C!TY, na ktorý sa vždy oplatí prísť :) 

Aj RTVS 
vo folklórnej hitparáde KAPURA odvysielala, zhodou náhod tiež 8. júna, peknú reportáž o Karičke z prvého metodického dňa v Dome ľudového tanca. Snaženie a zanietenie učiacich sa videlo celé Slovensko! Kliknite si na archív televízie TU (čas 5:09) 


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Prihlášky na Zemplínsku KARIČKU s ČARDÁŠOM 2019 
došli zo všetkých kútov Slovenska 


Tešíme sa na
 súbory z Košíc Železiar, Želiezko, Železiarik, Kalvarčan, Krasňanku, Halúzku, Haničku I. a II. 
Abovčan 
z Čane, Karičku z Družstevnej pri Hornáde, Gemer z Dobšinej, Nezábudku zo Spišského Štvrtka, Majerán a Cindrušku z Liptovského Hrádku, Lipu zo Spišskej Novej Vsi, Plavčanku z Plaveča, Sakaľčane zo Sokolian, Dúbravienku z Prešova, Sokolík zo Slovenského Pravna, Kolovrátok z Humenného, Kadlubek z Valalík, Kráľovčan z Kráľoviec, Soľanku z Michaloviec, Solivarčan z Prešova,  

na
 školákov zo ZŠ Seňa , ZŠ Rejdová a SZUŠ Novosad,ZUŠ Michalovce SOŠ veterinárnu z Barce, Gymnázium z Kráľovského Chlmca a Obchodnú akadémiu z Trebišova, 

na tanečníkov zo Syrárne Bel Slovensko z Michaloviec,  Klubu žien Radosť z Bukovca a 
z košických Centra voľného času Orgovánová , ZPP Radosť, Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska a Denných centier seniorov. 
Pridajú sa k nám aj fandovia z Česka :) a hostia Cassovia folkfestu súbor Leszczinaczy z Poľska a folklorno društvo Preddvor zo Slovinska. 

PARÁÁÁDA .....
Osviežujúci
nácvik karičky na festivale 

Pri Dolnej bráne v Košiciach sa v horúcej júnovej sobote pridávajú okoloidúci do tanca Zemplínskej karičky s čardášom. Do veselice sa ihneď zapája jeden odvážlivec zo skupinky turistov zo Švajčiarska, ktorý na typický kruhový tanec východu určite len tak nezabudne. Nácvik karičky a čardáša na festivale Use the C!TY starostlivo vedie choreograf Železiaru Vlado Urban. Choreografiu na pódiu bravúrne zvládajú mladí zo súboru Železiar aj tanečníci Plavčanky. Nezaostávajú ani čiperné seniorky z Košíc. Pod pódiom sa krútia malé kolieska karičiek mamiek s deťmi alebo z divákov, ktorých z príjemného tieňa budov do tanca zlanárila koordinátorka Monika. Jeden párik sa po minilekcii dokonca zaujímal o kurzy ľudového tanca.

Všetkým tancujúcim ďakujeme za skvelú atmosféru,
koordinátorovi Matúšovi za pekné fotky a organizátorom festivalu za možnosť zapojiť sa!
Viac fotiek nájdeš na facebooku Karičky - TU
        

Pozvánka

Nestihli ste metodické dni s Vladom Urbanom v Dome ľudového tanca?
Máme pre vás špeciálnu ponuku - NÁCVIK v MESTE pod holým nebom!
Príďte na veľkú tancovačku

v sobotu 8. júna o 14.00 hod k Dolnej bráne v centre Košíc.

Nacvičíme Bašistovskú, čapáše, karičkového slimáka i kroky čardáša a 
roztancujeme festival. Vešelo - šej, haj, hop :) A keď by pršalo, tancujeme s dáždnikmi !

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

VERNISÁŽ VÝSTAVY - 6. júna 2019
Sedem úrodných rokov karičky za jeden deň

Je teplý a slnečný štvrtok. V
priestoroch knižnice na Hviezdoslavovej 5 v Košiciach vítame hostí na otvorení našej prvej výstavy „Karička na Hlavnej inšpiruje”. A naozaj, pocítili inšpirujúcu atmosféru ľudového tanca. Ukážku Zemplínskej karičky, pod vedením našej koordinátorky Moniky, s úsmevom predvádzajú seniorky z košických denných centier a z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Natoľko sa páči až sa všetci pridávajú do tanca. Jedna karička z východu nestačí, tancuje sa i abovská, gemerská a spišská. Hostia z Plavča do kola parádne spievajú.
Videoprezentáciou si pripomíname atmosféru predošlých ročníkov veľkolepej tancovačky na košickej Hlavnej. Všetci sa usmievajú, dokonca aj mladík, ktorý premieta videá z PC. Hrdo obzeráme vystavené certifikáty šiestich ustanovujúcich slovenských rekordov, akvarely a fotografie. Máme čas aj na maľovanie folklórnych ornamentov z omaľovániek Čarokruhy I a II, ktorú na vernisáži predstavila jej spoluautorka Katka Čániová, hlavná koordinátorka Karičky.

FOTO 1. nádherné fotografie plné emócií / 2. ukážka karičky / 3.  dievčatá z Plavčanky spievajú od srdca

Viac fotiek nájdeš na facebooku Karičky - TU


DARČEK pre folklórne súbory s menom KARIČKA alebo ČARDÁŠ

Pre folklórne súbory, ktoré sa prihlásia na Zemplínsku karičku s čardášom 2019 a majú v názve slovo karička alebo čardáš, sme pripravili jeden originálny darček v podobe dvojdielnej foklórnej omaľovánky Čarokruhy s podpismi autoriek. Kniha, ktorej vznik je inšpirovaný Karičkou na Hlavnej, je prehliadkou slovenských folklórnych mandál, ktorým dodáte farby podľa vlastnej ľubovôle.


Online REGISTRÁCIA - UKONČENÁ
Tento rok sme pripravili novinku - online prihlášku. Stačí vyplniť krátky formulár a odoslať.
Prosíme o vyplnenie aj nepovinných otázok, ktoré nám pomôžu pri organizácii podujatia.

KLIK-KLIK


V Dome ľudového tanca veselo

Ako tancovať zemplínsku karičku a čardáš s úsmevom nám ukázali na nácviku v stredu 22. mája 2019 priatelia zo Združenia príbuzných a priateľov Radosť. Tajomstvo skutočne úprimného tanca spočíva v nezištenej radosti z pohybu. Ďakujeme za radostné úsmevy.
Druhý metodický nácvik karičky s čardášom dopadol skvelo


Účastníci metodického dňa sa vo štvrtok 16. mája 2019 v Dome ľudového tanca bavili tancom. Ani tentoraz nechýbal pri karičke obľúbený pokrik vedúceho nácviku Vlada Urbana: „Vešelo!“ Na čo všetci jednohlasne odpovedali: „Šej haj hop!“ Karičku s čardášom nacvičovali senori z denných centier v Košiciach a ženy z Centra voľného času Košice. Nechýbali tanečníčky z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska a do tanca sa pridali dámy z folklórneho súboru Soľanka z Michaloviec a dievčence z folklórneho súboru Abovčan z Čane spolu so svojími tanečnými partnermi. Všetkým ďakujeme za účasť a skvelú atmosféru.

    Viac fotiek nájdeš na facebooku Karičky - TU


Učili sa prví odvážlivci

 Základné tanečné kroky karičky a čardáša zvládali účastníci prvého metodického nácviku 30. apríla 2019 na výbornú. Naučili sa jednokročky, dvojkročky aj čapáše. Výrazný tanečný prvok sarku raz či sarku dva si študentky SOŠ Jozefa Szakkayho ihneď obľúbili. Kroky choreografie lúskali seniorky z Denného centra Košice-Juh a Šaca. Speváčky Lipy zo Spišskej Novej Vsi ukázali, že majú rytmus v krvi a členky z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska využili svoju perfektnú pamäť a ani raz nevybočili z tempa. Do sály Domu ľudového tanca zavítal  televízny štáb RTVS, aby natočil naše snaženie do folklórnej relácie Kapura. Ďakujeme, ste skvelí! 

        
Viac fotiek nájdeš na facebooku Karičky - TU


Výukové videá sú na svete!


 Tento rok tancujeme Zemplínsku karičku, ktorá odštartovala prvý ročník spoločnej tancovačky na Hlavnej. Pribudol k nej unikátny parchoviansky čardáš z dielne choreografa Vlada Urbana, odborného garanta podujatia. Šikovní hudobníci a tanečníci z FS Železiar spojili sily a  20. marca 2019 pod taktovkou kameramana Rada Sklenára natočili výukové video. Na metodickom videu základné tanečné kroky karičky vysvetľuje choreograf Vladimír Michalko a kroky čardáša Vlado Urban. Hurá do tanca!!!  

Zemplínska KARIČKA s ČARDÁŠOM 2019 - METODIKA  https://youtu.be/I8WqpMp2KXs

Zemplínska KARIČKA s ČARDÁŠOM 2019 - TANEC   https://youtu.be/RxZerMCaSd0

          

          


KONTAKT:
Katarína Čániová
hlavná organizátorka, PR
0905 812 883
karickatanec@gmail.com

Monika Floriánová
organizačná príprava Dňa D
0904 436 579

Prihláška na Zemplínsku karičku s čardášom 2019 je TU.

 Nájdete nás aj na
www.facebook.com/karickatanec

Karička je sprievodné podujatie
medzinárodného folklórneho
festivalu Cassovia Folkfest 2019


Odborní garanti:
www.zeleziar.sk
www.szuske.sk

Partner: Syráreň Bel Slovensko
výrobca syrov Karička naša slovenská

 

Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk