communication house

Mediálne centrum    »   Tlačové správy    »   Úsporné kompresory nielen pre domácnosti

Úsporné kompresory nielen pre domácnosti

Joao Carlos Brega: Kríza sa raz skončí

(Spišská Nová Ves – 14. júla 2009, Katarína E. Čániová ) – Zajtra, 15. júla, sa v Bruseli uskutoční prvé stretnutie výrobcov, zákazníkov a ďalších zainteresovaných skupín, aby spoločne analyzovali podklady pre zákonnú normu Európskej komisie určujúcu spotrebu elektrickej energie pre komerčné chladenie. Svojho zástupcu tam bude mať i slovenský závod Embraco. Svetová hospodárska kríza núti Európsku úniu, aby prehodnotila spotrebu a stanovila pre ňu prípustné limity.


Po zvýšení energetickej úspornosti domácich chladničiek, ktorá prebehla v predošlých rokoch, prichádza na rad hospodárnejší chod veľkých chladiarenských zariadení v obchodoch, reštauráciách či hoteloch. Na trend aktívne reaguje aj korporácia Embraco a jej najväčší európsky závod – Embraco Slovakia. Jedenásťročný slovenský závod sa na vývoji úsporných kompresorov ako aj na ďalších inovačných projektoch podieľa čoraz väčšou mierou už od ich zrodu. Súvisí to s rastom skúseností a kompetencií jeho tímov. Mnohomesačné aktivity v druhom a treťom augustovom týždni - počas celozávodnej dovolenky – vyústia do úpravy liniek na výrobu novej generácie kompresorov.

 

Prvýkrát a výhradne na Slovensku sa bude vyrábať kompresor VNEK pre komerčné chladenie s technológiou VCC (variabilná kapacita) so zvýšenou účinnosťou a výrazným znížením spotreby energie od 10 do 40 percent, v závislosti od typu chladiarenského zariadenia. Implementačný tím u nás vedie Rastislav Bednár. Domáce vývojové oddelenie spolupracuje s brazílskymi kolegami aj na ďalšej novinke - kompresore NTÚ, ktorý bude mať vyššiu účinnosť a pritom nižšiu spotrebu elektrickej energie až o 30 %. Koordinátorom tohto projektu v SR je Tomáš Popreňák.


Prvé stovky vzoriek uvedených efektívnejších kompresorov opustia výrobné linky v októbri až decembri 2009. Ich predaj závisí od záujmu odberateľov a ten vo významnej miere práve od prísnosti spomínanej normy pripravovanej Európskou komisiou. Do vývoja kompresorov v Spišskej Novej Vsi vložilo Embraco tento rok milión Eur. Celkovo pre investície na Slovensku v roku 2009 vyčlenilo 6,17 milióna EUR /186 miliónov Sk/, čo je dvojnásobok vlaňajšej hodnoty. Od vzniku slovenského závodu v roku 1998 doteraz Embraco v ňom preinvestovalo 217 miliónov EUR, v prepočte 6,52 miliárd Sk.

 

„Inovácie a vývoj ešte výkonnejších produktov sú pre našu spoločnosť zvlášť dôležité. Sme svetovým lídrom, musíme pružne reagovať na zmeny. Týmito krokmi máme náskok pred konkurenciou, “ zdôrazňuje Joấo Carlos Brega, nový prezident korporácie Embraco, ktorý je vo svojej funkcii prvýkrát v závode v Spišskej Novej Vsi. Na margo rozvoja spoločnosti v čase globálnej krízy hovorí: „Uvedomujeme si, že súčasné obdobie nestability, ktorým aj Embraco prechádza, nie je prvé ani posledné. Pokračujeme v práci na strategických prioritách Embraca. Sú nimi ľudia, trvalá udržateľnosť, technologické vodcovstvo, prevádzková výnimočnosť a tvorba zisku i hodnôt . Cieľavedomosť, disciplína a tímovosť nás urobí silnejšími“.


Embraco s 20%-ným podielom na svetovom trhu ostáva vedúcou spoločnosťou vo svojom segmente. V tomto roku približne 1780 zamestnancov Embraco Slovakia plánuje vyrobiť do 3 miliónov kompresorov a kondenzačných jednotiek.


Kto je Joao Carlos Brega

Novým prezidentom korporácie Embraco sa stal 6. apríla 2009. Od roku 1995 bol generálnym riaditeľom Whirlpool v Brazílii. Od apríla 2000 pôsobil ako finančný riaditeľ predaja korporácie Whirlpool v USA. V roku 2001 prevzal pozíciu riaditeľa vo Whirlpoole Argentína/Chile. Do Brazílie sa vrátil v roku 2003 ako výkonný finančný riaditeľ Whirlpoolu v Latinskej Amerike. V roku 2007 sa stal prezidentom vo Whirlpoole v Mexiku a Kanade.

Má 46 rokov, je ženatý, má dve dcéry.

Communication House - sídli v Košiciach a je prvou mimobratislavskou PR agentúrou na Slovensku založenou v roku 1996.

Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk