communication house

KARIČKA tanec    »   Parchovianska Karička 2022

Parchovianska Karička 2022

Úžasných 51 kolies na karičke rozkrútilo 736 tancujúcich 
zo všetkých kútov Slovenska


Súbory Parchovianka z Parchovian, Hermanček z Hermanoviec, Nezábudka zo Spišského Štvrtka, Lipa zo Spišskej Novej Vsi, Modranka z Moldavy nad Bodvou, Sakaľčane zo Sokolian, Kadlubek z Valalík a Železiar, Želiezko, Železiarik, Hanička, Čarnička a krúžok ľudového tanca Halúzka z Košíc.

Školáci zo ZŠ s MŠ Poproč, ZŠ s MŠ Rakovec nad Ondavou, ZŠ sv. Cyrila a Metoda a ZŠ Belehradská z Košíc, SZUŠ Michaľany, ZUŠ Kráľovský Chlmec a ZUŠ Michalovce,

aj študenti Gymnázia Kollárova zo Sečoviec, Súkromného konzervatória D. Kardoša z Prešova, z košických SPŠ elektrotechnickej a SOŠ veterinárnej.

Pridali sa Klub žien Radosť z Bukovca, mesto Dobšíná, Syráreň Bel Slovensko z Michaloviec,
Denné centrum seniorov Šaca, z Košíc ZPP Radosť, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, tanečnice Lady Line, skupina Kvetinky a účastníci kurzu v Dome ľudového tanca.
Nechýbali ani hostia Cassovia folkfestu súbory
FORGÓRÓZSA TÁNCEGYUTTES
z Maďarska, MALI SWARNI z Poľska a SUSZANIE z Česka.

PARÁÁÁDA ..... Ste skvelí !

˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜

V Deň D - ŠTVRTOK 23. júna - sa môžete tešiť na dobrú muziku z hrdiel spevákov a rezkých prstíkov hudobníkov Železiaru, tanečnú školu Radostnej Karičky Parchovianskej o 15:00
a čardáša z Parchovian o 17:45 hod.


Akáže by to bola tancovačka, keby sme sa aj tento rok nepokúsili o VYTVORENIE slovenského REKORDU?!. Tentokrát v počte vytvorených elipsovitých variácií karičky, ktoré sú špecifikom parchovianskeho tanca.
                    Naplánujte si voľno podľa podrobného programu (klik TU).

Radostná Karička Parchovianska otvára 40. ročník Cassovia folkfestu - medzinárodného festivalu hudby, spevu a tanca. Srdečne pozývame na jeho štvordňový program :))
˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜
Súťaž RÝCHLE PRSTY s TV FOLKLORIKA

Pre vás, ktorí sa nemôžete zapojiť do tancovačky kvôli vzdialenosti, veku či čomukoľvek inému, tu máme SÚŤAŽ na facebooku TV Folklorika.
Vyhrať môžete dve knihy omaľovánok inšpirované slovenským ľudovým ornamentom s podpisom autoriek Kataríny a Eleny Čániových.

Ak chcete vyhrať, odpovedzte správne na otázku na Facebooku TV Folklorika.
Koľko ľudí sa za sedem rokov fungovania podujatia Karička na Hlavnej
v Košiciach zapojilo do tancovania?

A) 6000         B) 3000

Áno - A je správne :)  Z 34 súťažiacich 20. júna vyžrebovali
Alexandru Hreškovú
z Košíc a Luciu Kuželovú z Martina.
Blahoželáme!


ZASÚŤAŽTE si o pekné vecné CENY !

Máte zručné ruky a hlavu plnú nápadov? Ste veselá skupinka, s ktorou to „šije”?
Naplno to môžete využiť a zapojiť sa do súťaží, ktoré sme pre vás pripravili. Fotosúťaž predskokan EMÓCIA v KROJI z vašich nácvikov a príprav na karičku. Podeľte sa s nami o svoje zážitky!

A čo tak vymyslieť zaujímavý účes na tému zapletáme radosť? Alebo navrhnúť outfit dýchajúci folklórom? Práve s nimi sa môžete v deň konania karičky zapojiť do súťaží
o NAJkrajší ženský a dievčenský ÚČES a FOLKLÓR v MESTE.
Výhercov - až 15-tich odmeníme peknými cenami na pódiu po veľkej tancovačke :)   Kliknutím na obrázok sa dozviete viac o podmienkach každej z nich. 

    

Vyberte si súťaž jednu, dve i všetky! Lajbiky, kravaty či kvietky...
Vo folklórnom štýle odetý, na Karičku každý priletí :)

˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜ ˜

Košická telKE zavítala na nácvik Karičky              

Kruhovému ľudovému tancu neodolali ani reportéri z telKE. Zavítali 7. júna medzi učiacich sa záujemcov do Domu ľudového tanca v Košiciach :) Pod taktovkou Vlada Urbana si kroky parchovianskej karičky osvojovali študenti Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša z Prešova, ZUŠ z Kráľovského Chlmca a dámy z OZ Lady Line a Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska z Košíc. Tancovalo sa tak usilovne, že dvom tanečníčkam sa odlepila podrážka z topánok! TelKE pripravila o nás peknú reportáž - ŤUK a KUK a nasajte atmosféru radosti  :))


 
 
 
Tlieskanie ku karičke patrí, aj zodreté topánky :)  Konzervatoristi pozorne sledujúci video KApura o našej KAričke  

Chcete naživo stretnúť legendy slovenského folklóru a slovenského PR a pritom si aj zatancovať v radostnej spoločnosti?
Kým prídete 23. júna na košickú Hlavnú, môžete sa s nimi zoznámiť vo folklórnej hitparáde KAPURA, ktorá je pohľadom do kuchyne, ako sa pripravovalo inštruktážne video. Zároveň je krásnou pozvánkou na našu spoločnú tancovačku v meste.
Kuk do archívu dvojky RTVS - link TU
- (čas 31:15)--- Prihláška na Radostnú Karičku Parchoviansku ---
  Ak ste sa rozhodli zapojiť do karičky, prihláste sa prostredníctvom online formulára.  
Stačí len vyplniť základné informácie a odoslať. :)
Prihlasovanie UKONČENÉ !
 --- Spievame si pri karičke ---
A keďže ku karičke neodmysliteľne patrí spev, ktorý ju doprevádza,
slová parchovianskych piesní si môžete stiahnuť TU :) A prečo RADOSTNÁ karička?

V spoločnom kruhovom tanci si vzájomne vytvárame radosť, zažívame spontánnu veselosť a žartovnosť

Jednota v konaní a veľká energia zo spoločnej činnosti plodí radosť. V minulosti boli  bežné letné večery impulzom pre mladých, aby si niekde na mostíku za dedinou zatancovali a zabavili sa.

Radostná Karička Parchovianska je poďakovanie ženám z Parchovian za udržanie tradície. 
Karička bola doménou žien, ktoré si s radosťou zaspievali, ani k tomu  nepotrebovali muziku.
Hudbou ich duše bol spoločný spev a tanec v kruhu.    


Ako sa môžeme zapojiť?

·         1. Vytvor skupinku priateľov v počte aspoň 8 ľudí, aby sa vám dobre tancovala karička v kruhu. Ak je vás menej, môžete vytvoriť družbu s inou skupinkou (odporúčame), ale môžete tancovať aj sami.
2. Podľa metodických videí na you tube sa naučte tancovať karičku. Ak potrebujete pomoc s krokmi,
ozvite sa nám! Pripravené sú metodické dni.

3. Vypíš prihlášku. Je to dôležité pre organizáciu podujatia a prípravu darčekov pre vás!
A hlavne môžeme spolu komunikovať.

4. Príď vo štvrtok 23. júna na Hlavnú v Košiciach a zapoj sa do tanca :) 

 Dokedy sa môžem prihlásiť?  Do 17. júna 2022
 
Kto sa môže zapojiť? 
Každý, kto rád tancuje či sa hýbe, kto rád prekonáva sám seba alebo sa mu páči živá a energická muzika. VEK je neohraničený! Radostná Karička Parchovianska je pre širokú verejnosť, študentov stredných, základných škôl, vysokoškolákov, seniorov, folkloristov i nefolkloristov

Video tanca pre vaše nácviky: www.youtube.com/watch?v=ZOHJVngL2sA&t=15s
Podrobne vysvetlené základné motívy: www.youtube.com/watch?v=xsV9hzUIpW4&t=18sNácvik s choreografom Vladom Urbanom ... 7. júna

Nemohli ste sa zúčastniť predchádzajúcich metodických dní? Je už najvyšší čas!
Využite posledný nácvik, kde vás kroky karičky naučí profi tanečník - jednoducho, rýchlo a BEZPLATNE.

Kde? V Dome ľudového tanca v Košiciach.
Kedy? Utorok 7. júna o 9:30 hod.

Metodické dni sú určené predovšetkým pre tých, ktorí budú viesť nácviky svojej skupinky. Keďže kapacita sály je obmedzená, PRIHLÁSTE sa nám VOPRED prostredníctvom e-mailu na karickatanec@gmail.com.
Výuka potrvá cca 2 hodiny, nezabudnite si doniesť prezuvky, vodu a dobrú náladu :)
Prvé metodické dni sú úspešne za nami!


V máji Dom ľudového tanca v Košiciach ožil ženskou karičkou. Pod vedením Vlada Urbana sa účastníci dvoch metodických dní 5. a 10. mája 2022 naučili základné kroky Radostnej Karičky Parchovianskej bez väčších problémov. Nácvik choregrafie spojil všetky vekové kategórie - od školákov po seniorov. 
Radosť z tanca si užili zástupcovia Denného centra seniorov Šaca a Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Na nácvik prišli pedagogičky zo základných škôl v PopročiRakovci nad Ondavouzákladných umeleckých škôl z Medzeva a Michalian. Folklórne súbory Sakalčane zo Sokolian a Graniarik z Banskej Bystrice rovnako využili možnosť bezplatnej výuky karičky.
Prevládala dobrá nálada a zo sály sa ozýval hlasný smiech účastníkov.:)
S výukou však nekončíme! Pripravujeme ďalšie metodické dni!!


  
Krásne! V choreografii máme elipsy, čapáše a kolesá karičky


Prvé odvážne skupiny odkazujú: „Určite sa pridajte!” 
   


Tanečné a metodické video je na svete! Výučba začína...
 
A je to tu! Tešíme sa, že vám môžeme predstaviť výukové videá, na ktoré ste čakali.
Šikovní tanečníci pod vedením choregrafa Vlada Urbana a vedúceho FS Parchovianka Jozefa Topoľovského natočili tanečné a metodické video, podľa ktorých sa naučíte choreografiu krásnej Radostnej Karičky Parchovianskej. Vďaka patrí kameramanovi Radovi Sklenárovi, ktorý odviedol úžasnú prácu!
Videá nájdete na YouTube - tanečné
video link TU a metodické video link TU. :)

                  
Momenty z natáčania - tanečné kroky zvládne každý :)
Tento rok tancujeme karičku z Parchovian
:)
 

Vybrali sme ju preto, lebo je výnimočná. Čím? Jej zapísaním do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska v roku 2021. O tento úspech sa zaslúžil najmä Jozef Topoľovský, vedúci folklórnej skupiny Parchovianka a jeho nadšenie pre udržanie ľudovej kultúry. Naučíme sa tancovať karičku tvárou von
a elipsy – originálne prvky parchovianskej karičky. Choreograf Vlado Urban do typicky ženského tanca pridal aj mužské prvky – verbung a ukazovačky.

Chcete sa dozvedieť viac o tejto karičke?
Klik na: https://www.ludovakultura.sk/zoznam-nkd/karicka-z-parchovian/


 
                   Parchovianske kroje                              Verbung a ukazovačky - mužské prvky                                       Metodické video je na ceste!


Máme za sebou natáčanie inštruktážneho videa. Sukne viali v zápale tanca, hlasný spev a muzika sa ozývali sálou. Na jednom parkete v Dome ľudového tanca v Košiciach sa stretli 29. marca legendy slovenského folklóru – Vlado Urban s folklórnym súborom Železiar a Jozef Topoľovský s folkloristkami z Parchovianky. Spolu s mladými tanečníkmi Železiaru vám priblížili Radostnú Karičku Parchoviansku a jej špeciálne kroky. Na natáčanie metodického videa prišli aj reportéri RTVS z relácie Kapura. Čaro tanca vyniklo bohato zdobenými, farebnými krojmi žienok z obce Parchovany.
Na metodické videá sa môžete tešiť už v najbližších dňoch!

   
      
      
                               Ľudová muzika a kolesá karičky v podaní Železiaru

              
       
Obrátený prvok a elipsy                                    Legendy Karičky J. Topoľovský, K. Čániová, V. Urban

PRIHLÁŠKA 
     PROGRAM PODUJATIA

KONTAKT:
Natália Poláková
koordinátorka
0902 693 880

Monika Juhárová
koordinátorka
0907 761 393

karickatanec@gmail.com

Karička otvára 40. ročník

medzinárodného folklórneho
festivalu Cassovia folkfest 2022
www.folkfest.sk


ODBORNÍ GARANTI:
Folklórny súbor Železiar
Súkromná základná umelecká škola Vlada Urbana

   


PARTNER: Syráreň Bel Slovensko
výrobca syrov Karička naša slovenská

     


MEDIÁLNY PARTNER:

       TEŠÍME sa na VÁS :)

Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk