communication house

KARIČKA tanec    »   Jubilejná karička 2017

Jubilejná karička 2017

Pre všetky vekové kategórie!     Organizačné pokyny - tu        SLOVÁ PIESNÍ - tu


...  FOTOKNIHA pre vaše spomienky ...

Pozeráme a vyberáme fotografie. Zrazu sa pristihneme, že sa doširoka usmievame a čosi nás hreje pri srdci. Spomienky a veselé zážitky. Pamätáš, ako si si zabudla sukňu? Ako sa na registrácii požičiaval jeden červený rúž? Ako nám košický vietor odfúkol fotostenu aj s obrusmi? A ... vynára sa toho toľko, že jesenné depky nemajú šancu! Ordinujeme Vám nové antidepresívum Fotoknihus Karičkus :))                 
Knihu vo formáte PDF otvoríš kliknutím na prvý obrázok.
Máme aj niečo lepšie! E-knihu s listovaním - link - http://www.calameo.com/accounts/5378878

                                     

              

 
      Paráda - 876 ľudí zamrzlo na 6 sekúnd     
počas spoločného tancovania karičky !
 
Pokus o slovenský rekord bol úspešný! Získali sme certifikát a stali sa slovenskými rekordmanmi.

               


 

Úžasní ľudia na jednom mieste :)

V čase vrcholiaceho letného slnovratu, keď je deň najdlhší, sme 22. júna skameneli, stvrdli či jednoducho nehýbali sa na 6 sekúnd počas tancovania karičky.
Hudba stíchla a počuť bolo len Marianino odratávanie 1, 2, 3, ... Uzná nám tento rekord komisár Slovenských rekordov? Veríme... Organizátori a všetci, čo sa podieľali na príprave piateho jubilejného ročníka karičky, zas veríme, že ste sa cítili v POHODZE, VEŠELO i PARADNE :))

Výborne ste tancovali pod horúcim košickým slnkom!
 

Študenti Spojenej školy zo Sečoviec, Gymnázia z Kráľovského Chlmca, Obchodnej akadémie v Trebišove, košickí z Gymnázia Opatovská, prišlo ich najviac až 64 študentov, z Gymnázia M. R. Štefánika, SOŠ J. Szakkayho, SOŠ veterinárnej a SZŠ sv. Alžbety. Krúžok Lenky BenčekovejŽiaci základných umeleckých škôl z Novosadu, Humenného, Trebišova a Medzeva.

            
 
Početné skupiny deti z folklórnych súborov Jánošíček zo Svitu, Bradlanček z Krompách, Sokolík zo Slovenského Pravna, Karička z Bohdanoviec a naši košickí Želiezko, Železiarik, Hanička, Halúzka

            

Odvážne ženy z Dobšinej, Klubu žien Radosť z Bukovca a z Košíc z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, CVČ Domino, z denných centier seniorov Staré mesto, Juh, Furča, Šaca, Jazerské mažoretky. Tanečníci z kurzu ľudového tanca na SZUŠ V. Urbana a Ústavu kultúry Slovákov v Maďarsku. Syráreň Bel Slovensko z Michaloviec - partner podujatia.

            

Folklórne skupiny z Moravy Púpava zo Žádovic a Dúbrava z Dubňan u Hodonína, zo Slovenska Gemer z Dobšinej, Solivarčan z Kapušan, Karička z Družstevnej pri Hornáde, Vánok z Veľkých Kapušan, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Abovčan z Čane, Kadlubek z Valalík a Škvarkare z Košickej Novej Vsi. Domáce súbory Železiar, Omladina, Kalvarčan a Šačanka.

               

Slovensko je známe pestrosťou - čo dedina to iný odev.
Nádherne zdobený lajbik zo Zemplína či navrstvené spodničky pod abovskou sukňou. Na Jubilejnej karičke 2017 sme sa dozvedeli, z akých kúskov pozostávajú kroje a mohli vidieť, ako sa od seba líšia. Perlou prehliadky boli nezabudnuteľné kyjovské kroje - od vybíjaných čižiem, husto zberaných sukní, cez čipkované a vyšívané blúzky až po čepce. Nádhera!

                              
  
Rekordným bol aj záujem o súťaže! Až 26 žien a dievčat predstavilo NAJ-krajší ženský účes. Tanečníčky súboru Sokolík zo Slovenského Pravna prihlásilo dokonca jedenásť rôznych vrkočov. Klobúk dole... A chlapi kalap na hlavu! Tu porota vyberala zo siedmich nádherne zdobených kúskov.
Tu sú tie NAJ:  
                          1. miesto                       

1. miesto - PLETENÉ VRKOČE / Tamara Ballóková z Gymnázia v Kráľovskom Chlmci
2. miesto - SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE / Karolína Kendrová zo SOŠ veterinárnej v Košiciach
3. miesto - SLNOVRATOVÝ / Timea Poľanovská zo SZŠ sv. Alžbety v Košiciach

          

1. miesto - HODOVÝ STÁRKOVSKÝ / NS Dúbrava z Dubňan, ČR
2. miesto - GEMERSKÝ / Branislav Straka z FS Gemer v Dobšinej
3. miesto - TERCHOVSKÝ PAROBEK / FS Solivarčan z Kapušian


Veľmi pekne, úprimne a od šerca  ĎAKUJEME:

moderátorke Zuzke
 Bobríkovej za krásne sprevádzanie slovom a úsmevom počas podujatia, učiteľke tanca Marianne Svoreňovej za trpezlivé a radostné vedenie pri tancovaní karičky, hudobníkom a speváčkam z FS Železiar a FS Košičan za fajnu muzičku, tanečníkom FS Železiar za veselé tlieskačky a Jánovi Vajdovi za školu čardáša, zvukárom firmy Tolfi, dobrovoľníkom Vladovi, Tónovi, Jarke, Valike, Martine, Paule, Jessice a Zuzke za všestrannú pomoc, Ivete Kažimírovej za vytváranie krásnych ľudových účesov, svedkyni rekordu Alici Gerecovej, krojárkam za požičanie krojov, etnografickému múzeu Humno za požičanie obrusov a rekvizít pre fotostenu, spoločnostiam Syráreň Bel Slovensko, Embraco a Dom ľudového tanca za milé ceny do súťaží. 


          

                         

Určite si pozrite, čo o našom spoločnom tancovaní karičky písali a premietali v médiách: Korzár - klik, Košice:Dnes - klik, kosickespravy.sk aj TV Košice - klik. Reportáž s názvom Hromadná tancovačka priniesli aj hlavné televízne noviny na Markíze - klik.

Ak máte chuť, pokukajte aj karičkové video Vlada Čániho - klik a fotky Miroslava Krbatu - klik, ktorí zachytili atmosféru karičky na Hlavnej.
 
 Foto na stránke: Eugen Bernáth, Miroslav Krbata, Veronika Janušková, Judita Čermáková
 
   
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jubilejná ešte neprepukla
                       a už prekypuje zaujímavosťami!
      Chystá sa prísť 30 tínedžerov zo slovenských škôl v Maďarsku združených v tamojšom Ústave kultúry Slovákov. Tanec nacvičujú aj na úrodných lánoch južnej Moravy, aby ho v deň D mohli predviesť mladý z obcí Žádovice a Dubňany
      Folklórny súbor Sokolík zo Slovenského Pravna sa na dlhú cestu vlakom do Metropoly východu vypraví v krojoch. „Deti sa už nevedia dočkať. A to neviem, čo urobia, keď uvidia, že na Slovensku je toľko ľudí nadšených pre ľudové piesne, tance a zvyky,“ vraví natešene jeho vedúca Mgr. Miroslava Froľová.  
      Chceš vedieť viac? Prečítajte si celý príspevok - KLIK TU.         Čo sme pre vás okrem tancovania karičky pripravili? 
                         Pozrite si
PROGRAM Dňa D :)  

Akáže by to bola Jubilejná, keby sme sa aj tento rok nepokúsili o VYTVORENIE slovenského REKORDU?!. Tentokrát v ZAMRZNUTÍ V TANCI. Čo to je? Počas tancovania karičky nám prestane hrať hudba, my ostaneme stáť ako sochy, v póze v akej budeme alebo akú si v tej chvíli vymyslíme. Čas zamrzne na asi 10 sekúnd. Potom tancujeme veselo ďalej! 

Nezabudnite na súťaže o NAJkrajší ženský ÚČES a NAJparádnejší kalap, stále je dosť času čosi vymyslieť. Pre prvé tri miesta máme pripravené pekné odmeny!                                                                


Jubilejná karička otvára CASSOVIA FOLKFEST - festival hudby, spevu a tanca. Srdečne vás pozývame na jeho pestrý program. V piatok na nás čakajú remeselné trhy a počas víkendu halušková súťaž a Jánske ohne v blízkych Kavečanoch. Viac o programe na stránke festivalu.


         
 
     - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  

                      !!! Vyhlasujeme SÚŤAŽ !!!
      o NAJkrajší ženský účes a NAJparádnejší kalap z dedovej truhlice!

Máte zručné ruky a hlavu plnú nápadov? Naplno ich môžete využiť na Jubilejnej karičke a zapojiť sa do súťaží o NAJ-ÚČES a o NAJ-KALAP. Jediná podmienka je, že vaše výtvory musia obsahovať FOLKLÓRNY PRVOK. Výhercov - až šiestich - odmeníme peknými cenami. Spestrite si svoj deň v Košiciach!!!
Bližšie informácie k súťaži: TU
Ukážky z predchádzajúceho ročníka:

                         

     - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Rekordný májový tréning

Ešte nie je jún a už padajú v Jubilejnej karičke rekordy! Na verejnom nácviku v stredu 24. mája sa nás zišlo až 42, od bábätka až po osemdesiatničku! Tanečná sála v Dome ľudového tanca bola pre nás primalá, namiesto jedného kolesa sa krútili hneď štyri. Chorovody pripomínali mravenisko, keď do neho pichnete paličkou :) Poriadne sme sa domotali. Aj nasmiali.   

Prišli študentky SOŠ J. Szakkayho a Gymnázií Poštová, Šrobárova, M.R.Štefánika, ženy z Klubu žien Radosť z Bukovca, Denného centra seniorov Šaca a Košice Juh, Jazerské mažoretky, mamy detí tancujúcich v Želiezku.
   .   

                                                                                         
                                                                 Ďalšie fotografie s popisom pozrite v albume na FB/karickatanec.

                     
                                                                   

                                      


Ochutnávka karičky pri stavaní mája

Farebné, veselé, spevavé. Také bolo stavanie mája na košickej Hlavnej v nedeľu 30. apríla, na ktorom sme samozrejme nechýbali. Máj sme ozdobili našou ružovou karičkovou stuhou :). Folkloristi z Borievky, Čarnice, Hornádu, Jahodnej, Kadlubka, Škvarkare aj Pristaše krásne zatancovali Jubilejnú karičku. A to hneď dvakrát! Pri dolnej bráne aj Immaculate. Tam si zakrepčíme aj my už o dva mesiace - 22. júna. Juchuchu... Hor sa trénovať!

               

                                                                   


Veselý prvý nácvik karičky
Do tanečnej sály vstúpili nesmelým krokom. Odišli so širokým úsmevom, sebaistí v dvojkročkách a karičkovom krútení. Účastníci prvého metodického dňa v utorok 25. apríla v Dome ľudového tanca na Starozagorskej ulici odštartovali tímové nácviky Jubilejnej karičky.
Prišli ženičky z CVČ Domino, ZUŠ Medzev, Denného centra seniorov aj mlaď z gymnázií Poštová, M.R.Štefánika a  Obchodnej akadémie Trebišov.

Na naše tanečné snaženie sa prišli pozrieť redaktori TASR, rádia Košice a Lumen. Prečítajte si, čo o nás napísali v Školskom servise, na stránke KSK, v košickom Korzári či v spravodajstve košice.dnes.24.sk. ĎAKUJEME :)

            
                                                                                Ďalšie fotografie s popisom pozrite v albume na FB/karickatanec.


NAUČME sa TANCOVAŤ našu KARIČKU! Choreografia OSTÁVA :))
   

Vlaňajšia veselá karička s bráničkami vytvorenými z rúk účastníkov tanca sa veľmi páčila, takže ju budeme tancovať aj tohto roku :). Choreografiu nemeníme! Viete kto ju vytvoril? Šarmantný umelecký vedúci FS Železiar Vlado Urban a stále usmiata umelecká vedúca FS Hanička Marianna Svoreňová. Pesničky z východu nahrala ľudová hudba a speváčky Železiaru. 

         hudobníci          


Ako sa môžem pridať?

  • Vytvor karičkový kruh priateľov v počte najmenej 16 ľudí, najviac však 20. Ideálny je párny počet.  Ak je vás menej, nevadí :). Môžete vytvoriť družbu s inou skupinkou (odporúčame a zorganizujeme), alebo tancovať aj sami.
  • Vypíš prihlášku a zašli nám ju. Je to dôležité pre organizáciu podujatia a výučby! A hlavne môžeme spolu komunikovať.
  • Podľa vídeí sa naučte tancovať karičku. Ak potrebujete pomoc s krokmi, ozvite sa nám! Pomôžeme. Pripravíme aj metodické dni.
  • Príď vo štvrtok 22. júna 2017 na Hlavnú v Košiciach a zapoj sa do tanca :)


Dokedy sa mám prihlásiť ?
   Najlepšie do 30. MÁJA.    TEŠÍME SA NA VÁS ....
Katarína
Čániová, hlavná koordinátorka projektu ..... 0905 812 883
Monika Floriánová, koordinátorka, dramaturgička ..... 0904 436 579

Píšte nám na: karickatanec@gmail.com

PRIHLASOVANIE:
Katarína Čániová,
hlavná koordinátorka

0905 812 883
karickatanec@gmail.com
prihláška - TU

Nájdete nás aj na
www.facebook.com/karickatanec

Karička je sprievodné podujatie
medzinárodného folklórneho
festivalu 
Cassovia Folkfest 2017
www.folkfest.sk
Odborní garanti:
www.zeleziar.sk
                             www.szuske.sk

  

Partner:  Syráreň Bel Slovensko
výrobca syrov Karička naša slovenská
                           www.bel-slovakia.sk
 

Partner:  www.vucke.sk

 

Communication House, s.r.o.

Štefánikova 6, 040 01 Košice, web: www.communicationhouse.sk
Code by MacMike.sk | CMS by TISS.sk